وبلاگ

پایان گسترده‌ترین تعمیرات  ده سال گذشته در نیروگاه حرارتی تبریز / ۱۶۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق افزوده شد

پایان گسترده‌ترین تعمیرات  ده سال گذشته در نیروگاه حرارتی تبریز / ۱۶۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق افزوده شد

10 اردیبهشت 1401

مدیرعامل شرکت نیرو‌آتیه صبا:

 

پایان گسترده‌ترین تعمیرات  ده سال گذشته در نیروگاه حرارتی تبریز

 

160 مگاوات به ظرفیت تولید برق افزوده شد

مدیر عامل شرکت نیرو آتیه صبا در گفت‌‌وگو با خبرنامه سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق، از پایان یافتن بزرگترین تعمیرات اساسی و جامع ده سال گذشته در نیروگاه حرارتی تبریز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی هلدینگ صباانرژی، عبدالرضا قلی‌پور با بیان آن که هر یک از واحد­های بخار نیروگاه حرارتی تبریز با ظرفیت عملی 350 مگاوات و ظرفیت نامی 368 مگاوات، از بزرگ‌ترین واحدهای بخار موجود در کشور می باشد، گفت: در شش ماه گذشته، یکی از جامع‌ترین تعمیرات اساسی 10 سال گذشته‌ نیروگاه تبریز در واحد دو بخار این نیروگاه، انجام شده است. این در حالی است که پیش از واگذاری نیروگاه تبریز به صندوق بازنشستگی کشوری در سال 1389، تعمیرات اساسی و جامعی در نیروگاه حرارتی تبریز انجام نشده بود.

قلی‌پور سال 1400 را «سال تعمیرات» نیروگاه تبریز نامید و تصریح کرد: خرید و نصب لوله‌های بویلر واحد دو بخار یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های تعمیراتی این نیروگاه بود. جهت انجام این پروژه 450 تن لوله بویلر از کشور اسپانیا خریداری گردید و پس از حمل کل لوله ها به داخل کشور، شکل‌دهی، خمکاری و باندل نمودن لوله‌ها توسط شرکت‌های داخلی انجام شد.

وی ادامه داد: لوله‌های ساخته شده ، در مدت 160 روز در محل بویلر نصب شد و بخش زیادی از بویلر به صورت اساسی بازسازی گردید. همچنین همزمان در 120 روز اول تعمیرات مذکور، تعمیرات اساسی ژنراتور و توربین نیز توسط پیمانکاران داخلی انجام گردید. با راه‌اندازی نهایی واحد و سنکرون شدن آن با شبکه در تاریخ 24 فروردین 1401، مدت زمان تعمیرات اساسی به 179 روز رسید. با انجام این تعمیرات گسترده، ظرفیت تولید واحد دو بخار نیروگاه از 260 مگاوات به 350 مگاوات افزایش یافت.

مدیرعامل نیروآتیه صبا گفت: با انجام تعمیرات ذکر شده روی واحد یک و دو بخار جمعا به میزان 160 مگاوات به ظرفیت تولید این نیروگاه افزوده شده و انشالله در تابستان سال جاری واحد های بخار با تمام ظرفیت عملی خود در مدار خواهند بود.

قلی‌پور درخصوص تعمیرات واحدهای گازی نیروگاه تبریز نیز اظهار داشت: از زمان واگذاری نیروگاه به سهامداران جدید طی ده سال گذشته، واحد شماره دو گازی 32 مگاواتی نیروگاه حرارتی تبریز معیوب بوده و از سال گذشته پیگیری های لازم در خصوص تامین قطعات لازم این واحد انجام شده است. برخی تامین و برخی نیز تامین می‌شود. تلاش خواهد شد قبل از فرا رسیدن پیک تابستان 1401، این واحد نیز تعمیر و سریعا وارد مدار تولید شود.

 

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *