وبلاگ

اگر پروژه ‌فولادسازی فعال نشود، فولاد اکسین با چالش بزرگی مواجه می‌شود

اگر پروژه ‌فولادسازی فعال نشود، فولاد اکسین با چالش بزرگی مواجه می‌شود

16 مهر 1399

در جریان بازدید رییس مجمع نمایندگان خوزستان مطرح شد:
اگر پروژه ‌فولادسازی فعال نشود، فولاد اکسین با چالش بزرگی مواجه می‌شود

رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان با حضور مدیرعامل، و اعضای هیئت مدیره و جمعی از مدیران داخلی فولاد اکسین از خط تولید این شرکت بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی هلدینگ صبا انرژی به نقل از فولاد اکسین، در جریان این بازدید مدیرعامل فولاد اکسین خوزستان به ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و دستاوردهای این شرکت تابعه صندوق بازنشستگی کشوری و برنامه‌های پیش رو پرداخت و گفت: در سال ۹۸ توانستیم به همت و تلاش جوانان شرکت در تولید به تناژ معادل ۷۲۰ هزار تن دست یابیم و رکورد تولید را پس از ۱۰ سال تغییر دهیم؛ درحالیکه ظرفیت اسمی این کارخانه ۷۰۰ هزار تن است.

امین ابراهیمی افزود: از کارهای مهم و ماندگار فولاد اکسین در یکسال و نیم گذشته تامین ورق‌های خاص پروژه نفت و گاز گوره به جاسک و همچنین آزمایشگاه خوردگی که بزرگترین آزمایشگاه فولادی در خاورمیانه است، بوده که توسط یک شرکت دانش‌بنیان داخلی با یک دهم هزینه سازنده خارجی و با استانداردهای روز ساخته شد.

ابراهیمی تصریح کرد: از انتهای سال ۹۸ تا به امروز مواد اولیه تمام گریدهای محصولات را از فولاد خوزستان خریداری و گریدهای دیگری را که آن شرکت توان تولیدش نداشت را از فولاد مبارکه و هرمزگان تهیه کردیم.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۸ با همراهی فولاد خوزستان میزان صادرات را به ۵۱ هزار تن رساندیم که حدود ۲۱ میلیون یورو ارز آوری برای کشور به همراه داشت ولی متاسفانه با عدم تمدید مجوز صادرات توسط وزارت صمت میزان صادرات به صفر رسید. بعلاوه در بحث مسئولیت‌های اجتماعی هم در سال ۱۳۹۸ افتخار برپایی موکب عزاداران اربعین را داشتیم و با شروع بیماری کرونا توزیع بسته های غذایی را در دستور کار قرار دادیم.

مدیرعامل فولاد اکسین در ادامه به اهمیت طرح فولادسازی این شرکت اشاره کرد و گفت: در ادامه روند رشد تولید شرکت طرح فولادسازی بسیار موثر است و از شما تقاضای همراهی در این مسیر را داریم.

وی اظهار کرد: در حال حاضر اسلب مورد نیاز برای ورق های API در کشور فقط در شرکت فولاد مبارکه تولید می‌شود که این شرکت اقدام به کلنگ‌زنی پروژه نورد گرم ورق‌های عریض کرد و در صورت بهره‌برداری از آن قطعا اسلب‌های تولیدی فولاد مبارکه برای پروژه نورد این شرکت استفاده خواهد شد و در چند سال آینده، ما تناژ قابل توجهی از اسلب را از دست خواهیم داد و متعاقب آن ۶۰ تا ۷۰ درصد سبد محصول خود را از دست می‌دهیم.

ابراهیمی تاکید کرد: ۱۰ سال است که پروژه فولادسازی شرکت فولاد اکسین خوزستان کلید خورده و پیش‌پرداخت آن پرداخت شده و با توجه به تحریم‌ها روند پروژه متاسفانه ادامه پیدا نکرد و اگر این پروژه به سرانجام نرسد و یا با تاخیر انجام شود، قطعا برای فولاد اکسین چالش جدی بوجود خواهد آمد و وضعیت شرکت به روند سال‌های گذشته دچار خواهد شد.

وی افزود: چنانچه پروژه فولادسازی راه‌اندازی و به بهره‌برداری برسد، نزدیک به ۵۰ درصد به ظرفیت تولید این کارخانه افزوده خواهد شد. انتظار این را داریم که با همراهی مسئولان استانی و ملی این پروژه پس از آبان ماه شروع به کار کند.

در ادامه این جلسه، سیدکریم حسینی رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان با اشاره به اینکه تولید یک مسئله محوری است، گفت: یکی از دلایل بازدیدهای ما از شرکت‌های صنعتی تشکر از زحمات دست‌اندرکاران است؛ ازاین‌رو، ضمن تشکر از مدیران عامل سابق شرکت و مدیران حاضر امیدواریم که آینده بهتری را برای این شرکت شاهد باشیم.

نماینده اهواز تصریح کرد: با توجه به اینکه ما خوزستان را با همه داشته‌هایی که دارد می‌بینیم، باید کمک کنیم تا این قطب صنعتی به جایگاه خود برسد. در این مدت که مقام معظم رهبری بر مسئله تولید داخل تاکید دارند، یکی از مراکزی که خوش درخشید؛ فولاد اکسین خوزستان است.

وی بیان کرد: در دیداری که با وزیر جدید صمت داشتیم، برداشتن موانع صادرات فولاد موضوع مهمی بود که ایشان قول مساعدی برای رفع این موانع و از سرگیری صادرات فولاد اکسین دادند که این مسائل را در سفر آتی ایشان به استان پیگیری خواهیم کرد.

رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان افزود : نکته‌ای که در فولاد اکسین به چشم می‌خورد سن جوان کارکنان می باشد که از مدیرعامل جوان شرکت تا پرسنل تولیدی همگی در سن سی تا چهل سالگی هستند که گل عمر انسان است. امیدواریم که حضور جوانان استان را هم در مراکز صنعتی شاهد باشیم.

وی افزود: تاکید ما بر وجود نیروهای بومی در تمام سطوح مدیریتی استان ضرورت کادر سازی برای استان و دلیل پیگیری ما بر وجود مدیران بومی در استان و مراکز صنعتی پر کردن این خلاءهاست. به سخن دیگر اصراری بر وجود نیروهای بومی در رأس سازمان‌ها نیست؛ ولی انتظار می‌رود در بدنه سازمان‌ها از نیروهای جوان بومی استفاده شود چرا که مطالبه به حق مردم استان است.

وی در پایان گفت: انشالله بتوانیم روز به روز شاهد پیشرفت صنعت کشور، استان و به خصوص شرکت موفق فولاد اکسین خوزستان باشیم و همه ما در هر جایگاهی که قرار داریم بتوانیم همدلی و همراهی خود در این مسیر پربرکت را داشته باشیم.

تصاویر
اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *