وبلاگ

دستیابی پتروشیمی جم به دانش فنی طراحی و ساخت تیپ برنرها

دستیابی پتروشیمی جم به دانش فنی طراحی و ساخت تیپ برنرها

7 بهمن 1399

رییس پژوهش واحدهای فرآیندی و الفینی پتروشیمی جم:

 

دستیابی پتروشیمی جم به دانش فنی طراحی و ساخت تیپ برنرها

با طراحی جدید تیپ برنر های کوره های گازی، پتروشیمی جم ضمن دستیابی به دانش فنی طراحی و ساخت تیپ برنرها، موفق به بهبود عملیات تعمیراتی و تولید شد

با طراحی جدید تیپ برنر کوره های گازی، ضمن کاهش چشمگیر در تخریب تیپ برنرهای جانبی و عایق کوره های گازی، بهبود مناسبی در برخی پارامتر های فرایندی و تولید کوره های گازی (Refractory) دیواره پتروشیمی جم صورت پذیرفته و برآورد سود حاصل از این دستاورد رقمی بالغ بر 600 هزار یورو در سال به ازای هر کوره گازی است.

به گزارش روابط عمومی هلدینگ صباانرژی، اکبر بوالحسنی، رئیس پژوهش واحدهای فرآیندی و الفینی شرکت پتروشیمی جم اظهار کرد: با انجام بازرسی های مداوم، ایرادها و اشکالات فنی کوره های گازی الفین که بصورت مستمر و تکرار پذیر بودند شناسایی و با ایجاد کارگروه تخصصی ، مطالعاتی بر دلایل شکل گیری و راهکارهای رفع آنها صورت گرفت.

رئیس پژوهش واحدهای فرآیندی و الفینی پتروشیمی جم با اشاره به اینکه از تابستان 1394 مطالعات اولیه بر روی شبیهسازی کوره و تغییر در طراحی اولیه تیپ برنرهای واحد الفین آغاز شد، گفت: پس از تغییر طراحی ها و نهایی شدن نتایج شبیه سازی، با مشارکت سازندگان ایرانی، ساخت تیپ برنرهای جدید آغاز و برای نخستین بار در پائیز سال 97 به کارگیری آن ها در این واحد با هدف رفع گلوگاه های تولید و مشکلات فرآیندی و تعمیراتی انجام شد.

وی افزود : پس از انجام تعمیرات اساسی، از اسفند ماه 1397 پایش داده ها و تست های لازم انجام شد و تا خرداد سال 1398 ادامه پیدا کرد. که پس از بررسی داده ها، صحت و موفقیت اهداف پروژه تعریف شده در مقیاس صنعتی محقق شد و در یک بازه چهار ساله این ایده ، تجاری سازی و مورد بهره برداری قرار گرفت.

بوالحسنی تصریح کرد: با اجرای این پروژه، ضمن رفع قسمتی از گلوگاه های تولید واحد الفین پتروشیمی جم، مواردی همچون دستیابی به دانش طراحی و ساخت تیپ برنرها ، کاهش ریسک تولید، افزایش راندمان حرارتی و بهبود مصرف سوخت، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، کاهش مشکلات تعمیراتی و افزایش بیش از یک هزار و 260 تنی اتیلن و 50 تنی پروپیلن نیز محقق شد.

تصاویر
اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *