وبلاگ

آغاز به کار پتروشیمی مسجدسلیمان با دستور رییس‌جمهوری

آغاز به کار پتروشیمی مسجدسلیمان با دستور رییس‌جمهوری

30 اردیبهشت۱۴۰۰

افتتاح پروژه اوره و آمونیاک مسجدسلیمان با دستور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری

گزارش تفصیلی + گزارش تصویری

مشعل پتروشیمی در نخستین شهر نفتی ایران روشن شد

مجتمع تولید اوره و آمونیاک پتروشیمی مسجدسلیمان با دستور رییس‌جمهور افتتاح شد

حسن روحانی رییس جمهوری ایران اسلامی امروز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت، در آیین افتتاح پتروشیمی مسجدسلیمانی در شصت و هشتمین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید، تاکید کرد: افتتاح پنج‌شنبه‌ها به خوبی نشان داد که ملت ایران مقاوم است و تحریم و فشار اقتصادی نمی‌تواند مانع آنها برای توسعه و پیشرفت کشور شود.

به گزارش روابط عمومی هلدینگ صباانرژی، دکتر روحانی با بیان اینکه باور افتتاح 17 طرح عظیم پتروشیمی در طول یکسال برای بسیاری سخت بوده اما امروز این قول عملی شده است، افزود: اینکه دولت قادر بوده در یکسال طلایی جهش تولید در صنعت پتروشیمی را به معنای واقعی عملی کرده و امروز ظرفیت پتروشیمی کشور را از 56 میلیون تن به 100 میلیون تن افزایش دهد، افتخار آمیز و ارزشمند است.
رئیس جمهور سرمایه گذاری سالانه 3 میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی را نشانه تلاش و کوشش وزارت نفت، بخش خصوصی و همه مهندسان ، کارگران و دست اندرکاران این بخش دانست.
دکتر روحانی با ابراز خوشحالی از اینکه امروز در کشور درمورد ضرورت و نیاز به توسعه و رونق تولید اتفاق نظر بوجود آمده است، تاکید کرد: امروز همه به این نتیجه رسیده اند که توسعه و تولید اصل است و گفتمان اصلی در کشور رشد و توسعه است.

رئیس جمهور  با تاکید بر اینکه ملت ایران در طول 42 سال گذشته از همه سیاسیون، احزاب و جناح‌ها جلوتر بوده است، اظهار داشت: ملت ایران حتی در گفتمان، نحوه تعامل با جهان و همچنین چگونگی رابطه با کشورهای منطقه و جذب سرمایه، امور را بهتر می‌فهمد.

دکتر روحانی گفت: رشد و توسعه بدون جذب سرمایه، اقتصاد دانش بنیان و اراده دولت و ارکان نظام برای تعامل سازنده با دنیا امکان‌پذیر نیست و همه بخش‌ها باید در کنار هم قرار بگیرند تا کشور در مسیر رشد قرار بگیرد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه وزارت نفت از آغاز دولت یازدهم از پیشتازان توسعه در کشور بوده است، گفت: قبل از دولت یازدهم در بخشهایی مانند بنزین و گازوئیل واردکننده بودیم و امروز در این حوزه‌ها خودکفا و صادرکننده هستیم و اگر پتروشیمی نبود شاید در 3 و نیم سال جنگ اقتصادی به زحمت می‌افتادیم و امروز 34 درصد صادرات غیرنفتی متعلق به پتروشیمی، فولاد و دیگر صادرات غیرنفتی است که به جای نفت جایگزین شده‌اند.

دکتر روحانی  افزود: این که ترامپ، بولتون و پمپئو شکست خورده و دنیا به حیرت افتاد به خاطر این بود که ملت ایران با همه توان به صحنه آمده و مقاومت کردند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در هشت سال دولت یازدهم و دوازدهم حدود 130 میلیارد دلار و تقریبا 59 درصد به صادرات غیرنفتی کشور  اضافه شده است و به واسطه افتتاح‌های بزرگ در طول این سالها و در پنجشنبه‌ها بود که طرف‌های مقابل امروز  به وین آمده اند و قبول دارند که باید همه تحریم‌های اصلی از جمله تحریم نفت، پتروشیمی، کشتیرانی، بیمه، بانک مرکزی و بانکها را بردارند و در این راستا توافق اصلی انجام شده و مواردی را در حال گفت و گو هستیم تا به توافق نهایی برسیم.

دکتر روحانی گفت: دولت به دنبال شکست کرونا و تحریم است و با واکسن‌های خریداری شده و تولیدات داخلی امیدواریم در پایان دولت اطمینان نسبی در موضوع کرونا حاصل شود و تا پایان دولت همچنین تحریم را خواهیم شکست که این افتخاری برای صبوری مردم است، ما هر چه داریم از مقاومت ملت ایران و هدایت‌های مقام معظم رهبری است.

روحانی سرمایه گذاری ۸۵۰ میلیون دلاری صندوق بازنشستگی در مسجدسلیمان را حق مردم مسجدسلیمان دانست و گفت: جای شکر دارد که در شهری که روزگاری نخستین مجموعه نفتی منطقه در آن راه افتاد اکنون پروژه بزرگ تولید اوره وامونیاک راه‌اندازی می‌شود.

وزیر نفت: صندوق‌های بازنشستگی نقش مهمی در توسعه صنعت پتروشیمی ایفا می‌کنند

 

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در این مراسم در سخنانی عنوان کرد: اگر تحریم‌های اعمالی علیه ایران نبود و امکان استفاده از فاینانس، منابع مالی خارجی و سرمایه‌گذاری خارجی استفاده کنیم، قطعا سرمایه گذاری‌ها در صنعت نفت ۲ برابر می‌شد.

زنگه با اعلام اینکه عمده سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت نفت متکی بر ظرفیت‌های داخلی است، گفت: اگر تحریم‌های اعمالی علیه ایران نبود و امکان استفاده از فاینانس، منابع مالی خارجی و سرمایه‌گذاری خارجی استفاده کنیم، قطعا سرمایه گذاری‌ها در صنعت نفت ۲ برابر می‌شد.

وی با بیان اینکه «امروز سه طرح افتتاح می شود» در مورد طرح اوره آمونیاک در مسجد سلیمان، گفت: بسیار خرسندم که در این محل طرحی با ظرفیت یک میلیون و ۷۶۰ هزار تن اوره آمونیاک با سرمایه گذاری ۸۵۰ میلیون دلار افتتاح می شود.

زنگنه افزود: این موضوع صنایع پایین دستی را در بر می‌گیرد و ارزش محصولاتش به صورت سالانه ۲۹۰ میلیون دلار خواهد بود.

وزیر نفت اظهار داشت: ما موافقتی برای ایجاد پالایش را هم در مسجد سلیمان متکی بر گازهای همراه نفت داده ایم که امیدواریم به اجرا برسد تا در این منطقه که مهد تولد صنایع نفت ایران است و مردم آن به سرمایه گذاری نیاز دارند، سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد.

زنگنه با قدردانی از نقش صندوق های بازنشستگی در صنعت پتروشیمی، گفت: صندوق های بازنشستگی، نقش بزرگی در توسعه صنعت پتروشیمی کشور دارند.

 نقش‌آفرینی پروژه پتروشیمی مسجدسلیمان در شکوفایی اقتصاد صندوق بازنشستگی کشوری

 

دکتر اکبر افتخاری، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در این آیین و در گزارشی از روند اجرای این پروژه مهم اقتصادی به رئیس جمهور، گفت: اجرای چنین پروژه هایی می تواند ضمن کمک به اقتصاد ملی، به اقتصاد صندوق بازنشستگی کشوری و کاهش وابستگی آن به دولت نقش مهمی ایفا کند.

وی اظهار داشت: ساخت مجتمع پتروشیمی مسجدسلیمان یکی از طرح بزرگ و مهم اقتصادی در شمال خوزستان است که اشتغال مناسبی بیش از ۴هزار شغل در زمان اجرا ایجاد کرده و در زمان بهره برداری نیز ۱۵۰۰ شغل ایجاد می کند.

افتخاری تصریح کرد: این پروژه نخستین طرح بزرگی است که در شمال استان خوزستان به بهره برداری می رسد و ما امیدواریم با طرح های توسعه ای که در این مجتمع صنعتی پیش بینی شده است، بهره برداری بهتری از آن داشته باشیم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به ابعاد فنی و اقتصادی این پروژه، گفت: با بهره برداری از این طرح، در نهایت ۶۸۰ هزار تن آمونیاک و یک میلیون و ۷۳ هزار تن اوره تولید خواهد شد که در کنار تولید برای داخل، در آینده نزدیک امکان صادرات محصولات آن نیز فراهم خواهد شد.

وی با بیان اینکه «برای ساخت این مجتمع ۸۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری صورت گرفته است» اظهار داشت: با بهره برداری از این طرح ۲۶۸ میلیون دلار ارزآوری سالانه ایجاد می شود که ضمن اینکه در سطح ملی کمک می کند، به اقتصاد صندوق بازنشستگی کشوری نیز کمک قابل توجهی خواهد کرد.

افتخاری، «وجود فناوری مناسب، فرآیند و روندهای استاندارد و مطلوب در زمان ساخت پروژه و همکاری مشترک بخش خصوصی، پیمانکار چینی و مهندسین توانمند داخلی را با وجود بیماری کرونا و فشارهای اقتصادی» از جمله ویژگی های ارزشمند این طرح عنوان کرد.

او همچنین تصریح کرد: از آنجایی که صندوق بازنشستگی کشوری باید دائم در مسیر توسعه اقتصادی قرار گیرد، اجرای این پروژه و طرح ساخت نیروگاه سیکل ترکیببی اندیمشک۳ که روز گذشته (چهارشنبه) عملیات اجرایی آن آغاز شد، می تواند به اقتصاد صندوق کمک کرده تا وابستگی خود را به دولت کم کند.

وی یادآور شد: این پروژه عظیم پتروشیمی در دولت یازدهم آغاز شد و در دولت دوازدهم تمام شده که جا دارد از همه عوامل آن از جمله وزارت نفت، شخص وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بانک صنعت و معدن، پیمانکار چینی، مسئولان محلی استان به ویژه استانداران که به همکاری بسیار نزدیک و خوب در سطح منطقه کمک کردند و به ویژه دست اندرکاران این کارخانه که نقش مهمی در اجرای آن با وجود شرایط آب و هوایی سخت داشتند، قدردانی و تشکر کنم.

تصاویر

 

 

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *