وبلاگ

افتخارآفرینی نوآورانه‌های فولادی  و پتروشیمی گروه وصندوق

افتخارآفرینی نوآورانه‌های فولادی  و پتروشیمی گروه وصندوق

15 اسفند  1399

 

پتروشیمی جم، فولاد اکسین و پلی‌پروپیلن جم در پنجمین جشنواره نوآوری محصول برتر ایرانی برگزیده شدند

 

افتخارآفرینی نوآورانه‌های فولادی  و پتروشیمی گروه وصندوق

در پنجمین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی محصولاتی از شرکت فولاد اکسین، شرکت پتروشیمی جم و شرکت پلی‌پروپیلن جم به عناوین پرافتخاری دست یافتند.

 

به گزارش روابط عمومی هلدینگ صباانرژی، پنجمین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی روز چهار شنبه 13 اسفند به همت پژوهشکده سیاست‌گذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف با حضور مدعوینی از معاونت علمی ریاست جمهوری، اساتید دانشگاه، متخصصان حوزه نوآوری و مدیران ارشد شرکت‌های نوآور سال ۱۳۹9 برگزار شد. در این مراسم پس از ارزیابی مبتنی برمدل، 200 محصول جدید از شرکت‌های مختلف شناسایی شدند که جمعاً ۲۲ محصول از 20 شرکت موفق شدند «گواهینامه و لوح زرین جشنواره» را کسب نمایند.

 

ورق «API۵LX۶۰ MS» شرکت فولاد اکسین

 

در این جشنواره، محصول جدید و منحصر به فرد شرکت فولاد اکسین با عنوان  «API۵LX۶۰ MS» پس از ارزیابی و کسب امتیاز لازم به عنوان نوآوری محصول برتر ایرانی در سال ۱۳۹۹ انتخاب شد.
گفتنی است، این ورق که با تلاش متخصصین جوان اکسینی با فناوری خاص برای اولین بار در ایران و خاورمیانه تولید می شود در ساخت لوله های انتقال نفت و گاز اسیدی کاربرد دارد؛ با تولید این ورقها از واردات بیش از ۶۰۰ میلیون دلار ورق فولادی خارجی جلوگیری می شود. ورق MS API۵LX۶۰ دستاورد بزرگ فولادی کشور است که توانسته صنعت نفت و گاز را از واردات نجات دهد و به اجرای پروژه ی گوره به جاسک کمک کند. عمده تولیدات شرکت فولاد اکسین در صنایع صنعت نفت و گاز، کشتی سازی، لوله سازی، ساختمان سازی، ساخت مخازن تحت فشار و خودرو سازی کاربرد دارد.

 

گرید پلی اتیلن سبک خطی LL 235F6 شرکت پتروشیمی جم

 

همچنین، پتروشیمی جم در جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی با ارائه دو محصول نوآورانه ” باز طراحی و جایگزینی تیپ برنرهای کوره گازی 101 واحد الفین” و ” طراحی و توسعه گرید پلی اتیلن سبک خطی LL 235F6 ” گواهینامه و لوح زرین جشنواره را کسب کرد.​
گرید LL 235F6 با کاربری تولید فیلم‌های سه لایه و چند لایه، FFS، فیلم‌های عریض کشاورزی و… با همت متخصصان و پژوهشگران پتروشیمی جم طراحی و در سال 1398 به تولید انبوه رسید. این محصول با دارا بودن خواصی همچون استحکام مذاب بالا، دانسیته پایین، مقاومت پارگی مطلوب و امتزاج پذیری مناسب قابل رقابت با محصولات مشابه داخلی و خارجی است که با طراحی و توسعه این محصول، از واردات محصولات مشابه خارجی به کشور جلوگیری شده است.

 

 تیپ برنرهای کوره گازی 101 واحد الفینِ شرکت پتروشیمی جم

 

دیگر طرح‌ ارائه‌شده پتروشیمی جم در جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی، «بازطراحی و جایگزینی تیپ برنرهای کوره گازی 101 واحد الفین» است که باهمت کارشناسان فنی و تولید، متخصصین و پژوهشگران پتروشیمی جم طی دو پروژه انجام شد. این طرح حاصل 30 ماه تلاش مستمر است که با انجام مطالعات و امکان‌سنجی فنی به کمک فرایند شبیه‌سازی کامپیوتری، تیپ برنرهای جدید طراحی و جایگزین تیپ برنرهای قبلی دریکی از کوره‌های گازی الفین شد که پس از یک دوره آزمایشی نتایج مثبتی را در برداشت. این طرح که به‌طور رسمی از 5 دی‌ماه سال 1398 پیاده‌سازی شد مجموعاً بالغ‌بر 600 هزار یورو سود حاصله را به ارمغان آورد. از دستاوردهای مهم این طرح کاهش مصرف سوخت کوره در اثر جایگزینی تیپ برنرهای طراحی‌شده، کاهش مقدار انتشار گازهای آلاینده است که این مهم مهر تائیدی بر اهتمام و توجه مجتمع پتروشیمی جم بر بهبود شاخص‌های زیست‌محیطی منطقه است.

 

گرید JAMPILEN RP120L شرکت پلی پروپیلن جم

 

چهارمین محصول برتر مجموعه صباانرژی در این جشنواره، گرید ترپلیمر شرکت پلی پروپیلن جم با نام JAMPILEN RP120L است که به عنوان محصول برتر ایرانی برگزیده و از این شرکت با اهدای تندیس زرین و تقدیرنامه تجلیل شد.
با این نوآوری، برای اولین بار درکشور تحول بزرگی در صنعت چاپ فیلم های پلیمری با بهره گیری از دانش روز جهانی و با تولید ترپلیمر پایه پلی پروپیلنی رخ می دهد. تولید محصول JAMPILEN RP120L  در راستای رفع نیاز داخلی و ایجاد ارزش افزوده برای صنایع تکمیلی کشور با هدف جلوگیری از خروج سالانه ده ها میلیون دلار ارز از کشور، توسط شرکت پلی پروپیلن جم تولید انبوه و به بازار عرضه خواهد شد.

 

جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی با هدف توسعه اقتصاد ملی و حمایت از نوآوری‌های داخلی، قصد دارد ضمن شناسایی، ارزیابی حوزه‌های مختلف پژوهش، تولید، فروش، معرفی و تبلیغات در خصوص محصولات جدید و نوآورانه، به تعیین برترین‌های نوآوری در داخل شرکتها بپردازد و بدین صورت زمینه معرفی و تقدیر از تلاشگران صنعت و کسب و کار را فراهم آورد.
تصاویر
اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *