شرکت نفت پاسارگاد، بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده قیر در ایران و خاورمیانه در سال 1382 تاسیس گردیده است. این شرکت با ظرفیت تولید 5/3 میلیون تن در سال، دارای شش کارخانه در نقاط مختلف ایران و دو پایانه صادراتی می‏باشد که پتانسیل تامین انواع قیر بر اساس استانداردهای بین المللی و بسته‏بندی‏های متنوع را داراست.
شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‏های نفتی ایران در راستای خصوصی‏سازی شرکت‏های دولتی و سیاست‏های کلان دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر کاهش حجم تصدی‏گری دولتی در حوزه غیرانحصاری و واگذاری امور به بخش خصوصی، کارخانه‏های قیرسازی متعلق به شرکت‏های پالایشی واقع در پالایشگاه‏های تهران، شازند اراک، آبادان، تبریز، شیراز و بندرعباس را به سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری واگذار نمود. سازمان‏های مذکور متفقاً شرکت نفت پاسارگاد را با هدف اداره و بهره‏برداری از شش واحد قیرسازی پالایشگاه‏های فوق الذکر تاسیس نموده و در تاریخ تیرماه 1382 به ثبت رسید.
سرمایه فعلی شرکت 2،400،000 میلیون ریال می‏باشد که هنوز به ثبت نرسیده است. ارزش بازار شرکت 8،220 میلیارد ریال می‏باشد. در حال حاضر شرکت سرمایه‏گذاری صندوق بازنشستگی کشوری مالک 92/42 درصد از سهام این شرکت است. محصول اصلی شرکت قیر می¬باشد که از ماده اولیه وکیوم بدست می‏آید. وکیوم حدود 95% مواد اولیه مصرفی را تشکیل می¬دهد.
نام شركت درصد مالكيت "سرمايه(ميليون ريال)" مدير عامل رئيس هيأت مديره نايب رئيس عضو عضو عضو
نفت پاسارگاد 42.86% 600000 فریدون درویش زاده جمشد تقی زاده فریدون درویش زاده احمد ابراهیمی منوچهر آقانژاد جلال امانی