وبلاگ

۲۰۰ هزار تن افزایش تولید نفت پاسارگاد در یک سال 

۲۰۰ هزار تن افزایش تولید نفت پاسارگاد در یک سال 

2 آذر 1401

 

200 هزار تن افزایش تولید نفت پاسارگاد در یک سال 

 

مدیر عامل شرکت نفت پاسارگاد با تاکید بر اینکه این شرکت پرچمدار تولید قیر با کیفیت است، گفت: در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 200 هزار تن افزایش تولید را رقم زده ایم و پیش بینی می شود تا پایان سال افزایش 50 درصدی را نسبت به سال 1400 شاهد باشیم.
به گزارش روابط عمومی هلدینگ صباانرژی، مسعود اسفندیار در نشست خبری و در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه قیر با انتقاد از واردات مواد اولیه بی کیفیت از برخی کشورها از جمله عراق تصریح کرد: برخی به خاطر کاهش هزینه های تولید از این مواد بی کیفیت در تولید قیر استفاده می کنند در حالی که این مساله به اعتبار قیرهای صادراتی ایران ضربه می زند و امیدواریم در این خصوص اقدامات لازم از طرف نهادهای مسوول انجام شود.
مدیرعامل نفت پاسارگاد با اشاره به اینکه پاسارگاد شرکت در صنعت قیر است که قادر است کشتی های با تناژ بالای 40هزار تن بارگیری کند، گفت: برنامه ریزی ما در عرصه صادرات این است که واسطه ها را از جریان خارج کنیم و به صورت مستقیم به بازارهای جدید مانند کشورهای آفریقایی راه پیدا کنیم و ضمن اینکه در این خصوص مذاکراتی با برخی کشورهای اروپایی بویژه در زمینه صادرات قیرهای پلیمری داشته ایم.
وی در پاسخ به این سوال که برخی شرکت ها نسبت به خرید بالای وکیوم باتوم توسط شرکت های بزرگ تولید کننده قیر در بورس کالا اظهار نگرانی می کنند، گفت: به هر حال شرکت ما از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است و با توجه به دارا بودن ۶ شرکت مواد اولیه بالایی نیاز داریم. ضمن اینکه ما در قبال سهامداران که عمدتا بازنشستگان هستند، مسئولیم و با این وجود ما معتقدییم باید سازو کار بورس کالا برای عرضه وکیوم باتوم اصلاح شود و بدین معنا که شرکت های با تناژ بالا و شرکت های تناژ پایین در دو یا چند دسته تقسیم شوند.
اسفندیار افزود: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه در بورس کالا صنعت قیر ناگزیر از افزایش قیمت هاست. با این وجود حاشیه سود این صنعت کمتر از 7 درصد است.
وی با اشاره به اینکه نباید اجازه بدهیم مشتریان خارجی تعیین کننده قیمت قیر ایران باشند، تصریح کرد: برخی از خریداران در سایر کشورها روزانه با توجه به بهای مواد اولیه و سایر هزینه های تولید به شرکت ها تکلیف می کنند که باید با قیمت مورد نظر ما محصول تان را بفروشید؛ بر این اساس شاهدیم که در بازار آفریقا قیمت هر تن قیر 100 تا 150 دلار بالاتر از نرخ قیر ایران فروخته می شود. به همین خاطر ما تصمیم گرفته ایم به صورت مستقیم قیر تولیدی را صادر کنیم.
وی اظهار داشت: اعتقاد دارم همان طور که در بورس کالا قیمت کف تعیین شده، باید سقف آن نیز تعیین شود زیرا در این صورت شرکت ها متحمل هزینه های بسیار بالایی در رقابت می شوند. به طور کلی ما مشکلات مان را به گوش مسئولان وزارت نفت، وزارت صمت و همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسانده ایم و امیدواریم رسانه ها در خصوص انعکاس مشکلات صنعت قیر همکاری کنند تا صدایمان به گوش مسئولان برسد.
اسفندیار با تاکید بر تولید دانش بنیان افزود: یک محصول جدید قیرمتناسب با شرایط آب و هوایی خاص برای نخستین بار در کشورتوسط شرکت نفت پاسارگاد تولید شده که در شرایط آب و هوایی منفی 22 درجه تا مثبت 77 درجه قابل استفاده است و علاوه بر این در زمینه قیرهای نانوی کامپوزیت هم ورود کرده ایم.

نفت پاسارگاد قدیمی‌ترین و بزرگترین تولیدکننده قیر خاورمیانه است و هلدینگ صباانرژی، مالکیت 40/28  درصد آن را در اختیار دارد.

 

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *