وبلاگ

قرارداد احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۴۶ مگاواتی اندیمشک به امضاء ‌رسید

قرارداد احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۴۶ مگاواتی اندیمشک به امضاء ‌رسید

25 آذر 1399

قرارداد احداث نیروگاه سیکل ترکیبی 546 مگاواتی اندیمشک به امضاء ‌رسید

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: در صنعت برق دارای رتبه ممتاز هستیم

مدیرعامل گروه مپنا: کیفیت و راندمان ماشین قابل نصب در نیروگاه اندیشمک افزایش می یابد

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری: آغاز اجرای نیروگاهی که 9 سال روی زمین مانده بود

قرارداد احداث نیروگاه سیکل ترکیبی 546 مگاواتی اندیمشک با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به امضاء ‌رسید.

به گزارش روابط عمومی هلدینگ صبا انرژی، مدیران عامل شرکت نیرو تراز پی‌ریز (زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری) به عنوان کارفرما و گروه مپنا به عنوان پیمانکار، قرارداد احداث نیروگاه سیکل ترکیبی اندیمشک را با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نهایی و امضاء کردند.

بر اساس مفاد قرارداد، یک بلوک نیروگاه سیکل ترکیبی، به ظرفیت 546 مگاوات در شرایط ایزو، شامل دو واحد گازی کلاس E پیشرفته مدل MGT-70 (3)، دو دستگاه بویلر بازیاب حرارت با ظرفیت تولید بخار 290 تن بر ساعت، یک واحد توربین بخار مدل MST-54C، سیستم خنک کن اصلی از نوع ACC و سیستم کنترل نوع MAPCS در شهرستان اندیمشک استان خوزستان احداث خواهد شد.

واحدهای گاز و بخار این نیروگاه توسط سه دستگاه ترانسفورماتور قدرت و از طریق یک پست بلافصل به شبکه برق سراسری 400 کیلو ولت متصل می‌شود.

همه تجهیزات اصلی این نیروگاه شامل توربین، ژنراتور، بویلر، سیستم خنک کن و سامانه کنترل در کارخانجات گروه مپنا ساخته می‌شود.

شرکت‌ احداث و توسعه پروژه‌های ویژه مپنا (توسعه 3) به نمایندگی از گروه مپنا، به عنوان پیمانکار اصلی پروژه نیروگاه اندیمشک، به کارگیری تجهیزاتMGT – 70 (3) را در دستور کار قرار می‌دهد.

عملیات اجرایی پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی اندیمشک، 12 بهمن ماه 99 آغاز می‌شود. اشتغال مستقیم و غیرمستقیم بیش از 4000 نفر در دوران احداث و بهره‌برداری پروژه، از اثرات مثبت این طرح در خوزستان خواهد بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
در صنعت برق دارای رتبه ممتازی هستیم

 

محمد شریعتمداری در آیین امضای قرارداد احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۴۶ مگاواتی اندیمشک در مجموعه تلاش، گفت: از انعقاد این قراداد بین صندوق بازنشستگی کشوری و مپنا بسیار خوشنود هستیم. دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران فکر می‌کردند می‌توانند مردم ما را مأیوس کنند، اما توان جوانان ایرانی، تکیه به دین مبین اسلام و … باعث شد دشمن نابود شود و آن‌هایی که فکر می‌کردند می‌توانند با تحریم مردم ما را مأیوس کنند، ناامید شدند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: جوانان ما با توسعه دانش استارت آپ‌ها و دانش بنیان‌ها توانستند رشد اقتصادی را مثبت کنند. مپنا در عرصه شکست تحریم همواره پیشتاز بوده است، لذا ما بی نیاز از خارج می‌توانیم برق کشور را تأمین کنیم.

شریعتمداری تصریح کرد: در صنعت برق دارای رتبه ممتازی هستیم و قدم‌های بزرگی در مپنا برداشته شده و موتور محرکه است.

وی افزود: در حوزه صندوق بازنشستگی کشوری هم شاهد پیشرفت‌های خوبی بوده‌ایم و این صندوق دارای یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بازنشسته است که باید تمام نیاز‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی آن‌ها را تأمین کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: سود صندوق بازنشستگی کشوری از ۲ هزار به ۱۰ هزار سهم رسید و در واقع ۵ برابر شده است.

شریعتمداری با تأکید بر اینکه در حوزه اقتصادی شفافیت یک اقدام مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: در این حوزه قدم‌های خوبی برداشته شده است. با هر شائبه‌ای از فساد که در گوشه‌ای از صندوق بازنشستگی و سایر قسمت‌های وزارت کار باشد، برخورد می‌شود.

وی افزود: صندوق بازنشستگی کشوری جزء صندوق‌هایی است که شاخص‌های جهش تولید خود را اعلام کرده و در کمک بازنشستگان و احیای حقوق آن‌ها، این صندوق قدم‌های خوبی برداشته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: حقوق بازنشستگان کشوری از ابتدای سال تاکنون ۸۰ درصد افزایش یافته است و پیش از این برخی از بازنشستگان حقوق زیر یک میلیون تومان داشتند، اما در حال حاضر هیچ بازنشسته کشوری حقوق زیر ۳ میلیون تومان دریافت نمی‌کند.

مدیرعامل گروه مبپنا:
کیفیت و راندمان ماشین قابل نصب در نیروگاه اندیمشک افزایش می‌یابد

 

در ادامه مراسم مدیرعامل گروه مپنا اظهار داشت : گروه مپنا در قله فتوحات صنعت نیروگاهی است و امروز تمامی کلاس‌های توربین های نیروگاهی در کشور ما قابل ساخت است.

«عباس علی آبادی» با اشاره به بهره برداری از ژنراتور ۲۵۰ مگاولت آمپر جدید گروه مبنا خاطرنشان کرد: این ماشین به تنهایی یک دستاورد در مقیاس جهانی است که با راندمان ۹۸.۷ درصد تولید شده و همتا ندارد.

وی برق را زیرساخت و مقدمه توسعه دانست و گفت: تاکنون فعالیت‌های گسترده‌ای در زمینه احداث نیروگاه‌های برق انجام شده و کشور ما در مقیاس جهانی در موقعیت بسیار مناسبی قرار دارد، البته لازم است که صنایع برقی توسعه یابد که تبدیل برق به کالا و برقی سازی از این جمله است که در دنیای توسعه یافته نیز دنبال می‌شود.

مدیرعامل گروه مپنا افزود: کشور می‌تواند این استراتژی صحیح را دنبال کند و می‌توانیم کالاهایی تولید کنیم که در حوزه رقابت جهانی حضور موفقی داشته باشیم و علاوه بر تولید برق از طریق منابع تجدید ناپذیر، این امکان و توانایی را داریم که با منابع تجدیدپذیر نیز با راندمان بسیار بالا تولید داشته باشیم.

وی تصریح کرد: امروز تولیدات مپنا به بسیاری از کشورهای منطقه و همسایه صادر می‌شود و چه خوب است که نیازهای بیشتری از داخل از این گروه دانش بنیان تامین شود.

علی آبادی با اشاره به قرارداد نیروگاه اندیمشک تصریح کرد: اتفاق مهم رخ داده آن است که با تلاش‌های انجام شده کیفیت و راندمان ماشین قابل نصب در نیروگاه اندیمشک افزایش می‌یابد، به گونه‌ای که می‌توانیم تا ۱۹۲ مگاوات برق از آن تولید کنیم. از نظر مصرف سوخت نیز توان مصرف تنوعی از سوخت ها را خواهیم داشت.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری:
آغاز اجرای نیروگاهی که ۹ سال زمین مانده بود

 

در این مراسم همچنین، دکتر اکبر افتخاری مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تاکید کرد: ساماندهی پروژه های زمین مانده و پایان پروژه های ناتمام در دستور کار صندوق بازنشستگی است تا سود و منفعت این پروژه ها به بازنشستگان برسد.

دکتر اکبر افتخاری با تقدیر از حمایت وزیر تعاون، پیگیری نماینده مردم شریف اندیمشک در مجلس شورای اسلامی و گذشت و همراهی مدیرعامل گروه مپنا در جهت به نتیجه رسیدن و آغاز اجرای این پروژه بزرگ گفت: این پروژه با همت هلدینگ انرژی صندوق بازنشستگی و نیز تیم جوان و متخصص شرکت نیرو تراز پی ریز اکنون به مرحله امضا و اجرای قرارداد رسیده است.

افتخاری گفت: این پروژه ای است که ۹ سال از عمر آن می گذرد و یکی دو بار نیز به قرارداد رسیده، اما برهم خورده و امروز با خواست صندوق بازنشستگی و هلدینگ انرژی صندوق به مرحله قرادادِ اجرایی، رسیده است و محصول یک کار فوق العاده تیمی و حرفه ای است.

وی با بیان اینکه «در مذاکرات پیش از قرارداد معلوم بود دو طرف می خواهند کار را پیش برده و اجرایی کنند» گفت: این تفاهم و وحدت نگاه بین طرفین قرارداد ایجاد شد و حاصل تلاش تیم مپنا و هلدینگ انرژی صندوق منجر به تنظیم قرارداد مناسبی شده است. امیدوارم امضای این قرارداد فتح بابی برای آغاز عملیات ساخت نیروگاه اندیمشک شود و بزودی شاهد بهره برداری از فاز نخست آن باشیم.

افتخاری سپس با اشاره به اینکه «تلاش می کنیم منابع مورد نیاز پروژه که سهم ما است را تامین کنیم» افزود: نوع قرارداد این پروژه فاینانس است و تلاش می کنیم تا در کمترین زمان ممکن، این پروژه بر زمین مانده، کامل و به بهره برداری برسد تا منفعت آن در خدمت بازنشستگان عزیز قرار گیرد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تصریح کرد: پایان پروژه های ناتمام در دستور کار صندوق بازنشستگی است. برای نمونه، پروژه آزادراه شرق سپاهان که در ۱۴ سال ۶۰درصد پیشرفت داشت در ۸ ماه تکمیل و به بهره برداری رسید.

وی گفت: امروز شاهد امضای پروژه ای هستیم که در مرحله مطالعات مانده بود و مشخص نبود چه زمان به نتیجه برسد.

افتخاری با اشاره به پروژه های مهم اقتصادی صندوق بازنشستگی کشوری گفت: پتروشیمی مسجد سلیمان، ABS رابر جم، توسعه کنگان در منطقه عسلویه، توسعه صبافولاد و فولادسازی فولاد اکسین، پروژه های بزرگی هستند که در دستور کار ما است.

وی ابراز امیدواری کرد: امیدوارم با همتی که در جنابعالی به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود دارد و همت همکارانم در صندوق و کمک مجلس، کار ماندگاری در صندوق شکل بگیرد که ثمره مثبتی برای بازنشستگان داشته باشد.​

تصاویر
اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *