وبلاگ

صبا فولاد خلیج فارس در آستانه بازگشایی نماد در بازار بورس

صبا فولاد خلیج فارس در آستانه بازگشایی نماد در بازار بورس

16 بهمن 1401

صبا فولاد خلیج فارس در آستانه بازگشایی نماد در بازار بورس

افزایش ۱۵ درصدی تولید بریکت گرم در صبا فولاد

صادرات محصول تولیدی صبا فولاد به منطقه خلیج فارس، شرق آسیا و اروپا

مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج فارس از درج نماد این شرکت در بازار بورس خبر داد و گفت: صبا فولاد خلیج فارس در آستانه بازگشایی نماد در این بازار قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری به نقل از روابط عمومی شرکت صبا فولاد خلیج فارس، دکتر احسان دشتیانه در گفتگویی با بورس 24 پیرامون روند ورود این شرکت به بورس، بیان داشت: شرکت صبا فولاد خلیج فارس طی هفته های اخیر درج نماد شد و در مرحله بعد ارزش‌گذاری و پس از آن نماد این شرکت بازگشایی می شود.

وی افزود: ارزش گذاری توسط تامین سرمایه انجام شده و ‌منتظر اعلام نظر فرابورس هستیم و تلاش می‌کنیم که تا پایان سال جاری این کار انجام شود.

مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج فارس همچنین در خصوص طرح توسعه این شرکت، گفت: در حال رایزنی هستیم که ان شاءالله طرح توسعه‌ صبا فولاد را هم شروع کنیم و با توجه به اینکه روش عرضه شرکت در بورس، افزایش سرمایه از محل صرف سهام است، قرار است تامین مالی شروع کلی طرح توسعه از این محل باشد.

وی با بیان اینکه معمولا در نیمه دوم سال، فولادی ها با مشکل قطعی گاز مواجه هستند، گفت: همه فولادی ها در نیمه دوم سال محدودیت گاز دارند، ولی ما برنامه‌ریزی کرده بودیم که آسیب کمتری ببینیم بر همین اساس ۲۰ روز آن را تعمیرات اساسی انجام داده ایم و در سایر روزها هم کاهش تولید داشته‌ایم اما قطع تولید نداشته‌ایم.

دشتیانه افزود: تا پایان سال مالی‌ شرکت صبا فولاد خلیج فارس یعنی پایان آذر ماه سال جاری توانستیم رکورد جدید تولید بریکت گرم آهن اسفنجی (HBI) در این شرکت را ثبت کنیم و حدود ۱۳ تا ۱۵ درصد افزایش تولید نسبت به سال مالی گذشته داشته‌ایم و چون همچنان برنامه افزایش تولید داریم، این محدودیت‌ انرژی شتاب افزایش تولید را کاهش می‌دهد اما کاهش تولید در سال جاری نداریم.

وی در خصوص احداث خط تولید جدید در صبا فولاد با توجه به برنامه تامین مالی از بازار سرمایه، گفت: برنامه اصلی شرکت، احداث خط تولید جدید ( سه ساله) ، یا احیای ۲ یا فولاد سازی است، که با توجه به اولویت و شرایط یکی از طرح ها را انتخاب می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج فارس در مورد سیاست فروش این شرکت، گفت: همه فروش داخلی ما در بورس کالا بوده است و با توجه به خاص بودن محصول صبا فولاد، عملا همه این محصول‌ در داخل کشور مصرف نمی شود و به همین دلیل محدودیت صادراتی‌مان کمتر است.

دشتیانه خاطرنشان کرد: شرکت صبا فولاد خلیج فارس ۳۰ تا ۵۰ درصد از محصول تولیدی خود را بسته به نیاز داخل در سال صادر می کند، که البته با توجه به خاص بودن محصول بریکت گرم و قرار گرفتن این شرکت در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس امکان صادرات تا صد در صد محصول هم وجود دارد. این شرکت محصولات خود را به منطقه حوزه خلیج فارس، شرق آسیا و اروپا صادر می کند و تلاش می کنیم هر سه بازار را حفظ کنیم.

وی گفت: با توجه به تغییر روش اساسی در تامین مواد اولیه و خرید مستقیم از تولید کننده از طریق بورس بجای خرید از واسطه ها، هزینه قیمت تمام شده مصرفی نسبت به سال گذشته و در مقایسه با سایرین کاهش قابل توجهی داشته است.

دشتیانه بیان داشت: عمده فولادی‌ها امسال سودشان کاهشی بوده است، اما صبا فولاد سود سال گذشته خود را حفظ کرده است. مزیت دیگری هم که این شرکت دارد، نزدیک بودن به دریا و اسکله است و صادرات‌ ما بیشتر از همین طریق انجام می‌شود‌ و هزینه حمل و نقل نداریم.

وی گفت: بریکت گرم (HBI) تولیدی‌ صبا فولاد خلیج فارس محصولی یونیک و با کیفیت‌ است و قابلیت حمل و نقل بالا و نگهداری طولانی مدت دارد.

 

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *