وبلاگ

سرمایه «وصندوق» افزایش یافت

سرمایه «وصندوق» افزایش یافت

1 آذر 1400

 

با مصوبه صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری

 

سرمایه «وصندوق» افزایش یافت

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری (سهامی عام) با حضور قریب به ۸۷ درصد از سهامداران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی هلدینگ صباانرژی؛ در این مجمع که ظهر دوشنبه یکم آذر 1400 در سالن خلیج فارس این هلدینگ برگزار شد، سهامداران وصندوق تصویب کردند، سرمایه شرکت به مبلغ یک هزار و ۳۷۷ میلیارد تومان از محل آورده نقدی و مطالبات سهامداران، تا ۴۰ هزار و ۷۷۰ میلیارد ریال افزایش یابد که این افزایش، معادل ۵۱ درصد سرمایه قبلی است.

محسن بازارنوی، مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در این مجمع، درباره این افزایش سرمایه گفت: امروز بعد از دو سال پیگیری، افزایش سرمایه ۵۱ درصدی رقم خورد. سرمایه شرکت در این مرحله از ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به ۴ هزار و ۷۷ میلیارد تومان رسید و از فردا عملیاتی می‌شود و به زودی اقدامات لازم برای پذیره‌نویسی در فرصت قانونی انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: منابع افزایش سرمایه مبلغی بالغ بر یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بود که در سال های گذشته صرف خرید سهام و شرکت در افزایش سرمایه تعدادی از شرکت های سرمایه پذیر بورسی و غیربورسی شده بود.

مدیر عامل «وصندوق» به تشریح طرح‌های توسعه‌ای هم  پرداخت و ادامه داد: طرح PDH-PP که طرحی یک میلیارد یورویی و متعلق به پتروشیمی جم است، «وصندوق» بیش از ۲۲ درصد سهام جم را دارد، در حال طی مراحل نهایی تصویب در صندوق بازنشستگی کشوری می‌باشد. همچنین امید است پروژه ABS-Rubber ، که ۸۰ درصد آن تکمیل شده است، تا آخر سال 1401 یا اوایل سال 1402 به بهره برداری برسد. طرح فاز ۲ صبا فولاد خلیج فارس که یک طرح تولید یک میلیون و ۷۶۰ هزار تن بریکت است و طرح فولاد‌سازی فولاد اکسین که در انتظار ابلاغ است، بخشی از طرح‌های توسعه‌ای وصندوق در حوزه فولاد است. البته طرح‌های دیگری نیز در دستور کار وصندوق قرار دارد که بعد از نهایی شدن، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

بازارنوی در پاسخ به سوالی درخصوص مهمترین چالش‌های بازار سرمایه هم گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌های فعلی، بحث منابع بودجه دولت است که باید محل تامین آن مشخص شود تا مقداری از فشار فعلی از دوش بازار سرمایه کم شود. با این حال، سهامداران می دانند که سهام «وصندوق» ارزشمند است و اگر به منابع مالی نیاز ندارند، توصیه به نگهداری است چرا که مطمئن هستیم آینده خوبی پیش روی این سهم است.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: امسال قطعی برق در نیمه اول سال برخی از شرکت‌های زیر مجموعه «وصندوق» را با تعطیلی مواجه کرد که برای جبران آن‌، برنامه‌هایی را در دستور کار قرار دادیم. در شش ماهه دوم نیز مصرف گاز افزایش می‌یابد و برخی از کارخانه ها از جمله پتروشیمی مسجد سلیمان یا بعضی فولادی ها با چالش مواجه خواهند شد. امید است با کمترین ضرر از این بحران عبور کنیم.

بازارنوی در پایان از مدیرعامل و اعضای هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری، اعضای هیات مدیره وصندوق، معاونان، مدیران و کارکنان هلدینگ صباانرژی و اعضای هیات مدیره، مدیران عامل و مدیران شرکت‌های تابعه به‌خاطر تلاش‌های شبانه‌روزی برای ثبت رکوردهای مکرر در تولید، فروش و سودآوری قدردانی کرد و افزایش سرمایه 51 درصدی از محل آورده‌های نقدی و مطالبات را ماحصل این تلاش‌ها عنوان کرد.

 

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *